Ile wody potrzebuje człowiek?
Organizm ludzki w ok. 70% składa się z wody. Każda cząsteczka ludzkiego ciała zawiera wodę, która pomaga m.in. utrzymywać odpowiednią temperaturę, nawilża skórę, nawadnia stawy, itd. Naukowcy od lat spierają się o to, ile wody na dobę powinien pić człowiek. Zdania na ten temat są podzielone, gdyż jedna z teorii głosi, że dorosły człowiek powinien wypijać ok. 8 szklanek czystej wody w ciągu dnia. Naukowcy z Amerykańskiego Institute of Medicine twierdzą, iż dorosły mężczyzna powinien wypijać 3,7 l wody dziennie, kobieta 2,7 l. Ale jest to łączna ilość wody zawartej w dziennym pożywieniu (zupy). Jak widać, istnieją różne teorie na ten temat.
Sygnały organizmu
Organizm ludzki jest tak skonstruowany, że potrafi zapobiegać odwodnieniu. Ilość wody, jaką powinien wypijać człowiek zależna jest od wielu czynników: wiek, płeć oraz tryb życia. Osoby prowadzące intensywny tryb życia powinny pić więcej niż osoby mniej energiczne. Zwiększone zapotrzebowanie na wodę mają też osoby starsze, dzieci oraz kobiety w ciąży. Nie ma uniwersalnych norm dotyczących spożywania wody. Zapotrzebowanie organizmu na wodę objawia się zwyczajnym uczuciem pragnienia. Zbyt duża ilość tego płynu jest wydalana przez organizm.
Jak nawodnić organizm?
Rosyjski profesor Iwan Nieumywakin na podstawie badań stwierdził, iż balans wodno-solny w organizmie musi być wyrównany, aby zachować zdrowie. W celu nawodnienia organizmu profesor zaleca picie solanki, 2 g – 2,5 g soli rozpuścić w ponad 2 litrach wody. Taka ilość soli jest bezpieczna dla organizmu. Tak przygotowaną solankę należy pić 3 razy dziennie po szklance. Woda powinna być przechowywana w ciemnym miejscu. Osoby, którym nie smakuje solanka mogą przygotować napoje izotoniczne.
Przepis na domowy napój izotoniczny:
– ½ łyżeczki soli, 240 ml soku pomarańczowego, 360 ml wody mineralnej niegazowanej
Sok może być dowolny, w zależności od upodobań smakowych.
Woda czy napoje gazowane?
Nawadnianie organizmu bywa czasami błędnie pojmowane i sprowadza się do ilości spożywanych płynów. Bardzo ważna jest też jakość. Napoje gazowane i kawa nie nawadniają organizmu lecz mają działanie moczopędne i w związku z tym, są szybko wydalane. Również napoje energetyzujące są mylone z napojami izotonicznymi. Te drugie służą do nawadniania organizmu, zaś pierwsze są szybko wydalane. Osoby czynnie uprawiające sporty wydolnościowe mogą wspomagać się napojami izotonicznymi, przeciętnemu człowiekowi wystarczy picie czystej wody.
Odwodnienie organizmu
Objawy odwodnienia organizmu mogą być różne. Mogą wystąpić: choroby układu wydzielniczego (nerek, pęcherza moczowego), suchość skóry, worki pod oczami, choroby stawów, choroby układu krążenia, choroby wzroku itd. Lista chorób związanych z odwodnieniem jest długa, gdyż woda jest niezbędnym czynnikiem do życia. Dlatego tak ważne jest prawidłowe nawadnianie organizmu.
Zobacz też:
Pozdrawiam serdecznie – Adrian!
Źródła: Iwan Nieumywakin ,,Woda utleniona na straży zdrowia”
Jeżeli podoba Ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi: