Metoda głębokiego oddechu
Usiądź wygodnie i rozluźnij mięśnie. Weź głęboki wdech licząc od 1 do 4, gdy doliczysz do 4, powinieneś mieć max. ilość powietrza w płucach. Wstrzymaj powietrze na 2 sekundy i wypuszczaj je licząc od 1 do 4. Następnie wytrzymaj na bezdechu 2 sekundy i powtórz cały cykl od początku. Ćwiczenie to można wykonywać 3 razy dziennie po 15 minut. Jeżeli nie masz takiej możliwości to wykonuj je kiedy możesz.
UWAGI: Z czasem, gdy organizm będzie się dotleniał, możesz zwiększyć normy czasowe. W podanym ćwiczeniu występuje system oddychania 4-2-4-2. Pamiętaj, że czas wstrzymywania powietrza i czas trwania w bezdechu musi być o połowę krótszy niż czas wdechu i wydechu, np. wdech – 6 sekund, wstrzymanie – 3 sekundy(połowa wdechu), wydech – 6 sekund, bezdech 3 sekundy (połowa wydechu). Przy wdechu najpierw napełniamy powietrzem brzuch, a dopiero potem płuca , natomiast przy wydechu opróżniamy płuca, a potem brzuch.
Wchodzenie po schodach
Również wchodzenie po schodach można wykorzystać w celu dotlenienia organizmu. Ćwiczenie opracowane przez rosyjskiego profesora Iwana Nieumywakina.
Podejdź do pierwszego stopnia, zrób głęboki wdech, a następnie wypuść trochę powietrza z płuc. Na takim etapie wstrzymaj oddech i wychodź po schodach nie oddychając, tak szybko jak możesz. Gdy poczujesz, że nie możesz już iść dalej, zatrzymaj się, wypuść resztę powietrza z płuc i unormuj oddech.
W miarę powtarzania tego ćwiczenia, będziesz mógł pokonywać coraz dłuższe odległości na bezdechu. W pierwszych etapach może pojawić się zadyszka lub kołatanie serca. W miarę upływu czasu objawy te będą zanikać. Ćwiczenie można również wykonywać podczas schodzenia w dół. Profesor podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych zaleca oddychanie brzuchem. To sprzyja masażowi wewnętrznych narządów jamy brzusznej, klatki piersiowej oraz zapewnia pracę przepony.
Korzystaj z okazji
Każda okazja jest dobra do wykonywania ćwiczeń. ,,wchodzenie po schodach” można stosować również podczas spacerów na świeżym powietrzu. Ćwiczeń dotleniających jest wiele lecz ja podałem te, na których można się bazować. Podstawą każdego ćwiczenia jest wdech, wstrzymanie powietrza oraz wydech i trwanie w bezdechu. Przy wstrzymaniu wdechu można również napinać wszystkie mięśnie ciała i rozluźniać je przy wydechu. To dodatkowo odpręża ciało.
Polecam również:
Objawy i przyczyny niedotlenienia
Źródło: Iwan Nieumywakin ,,Woda utleniona na straży zdrowia”.
Pozdrawiam – Adrian!
Jeżeli podoba Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi:
Interesuję się ostatnio chińską medycyną, akupresura może być substytutem dla niektórych leków np. przeciwbólowych:) warto spróbować