Produkty, które spalają tkankę tłuszczową
Istnieje wiele produktów, które warto włączyć do codziennego jadłospisu. Niektóre z nich zapobiegają gromadzeniu, a inne przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Produkty takie jak: jabłko, arbuz, awokado, kiwi, ananas (owoc nie z puszki) czy grejpfrut zawierają błonnik, który zapobiega wchłanianiu cukrów prostych, a co za tym idzie gromadzeniu tłuszczu. Popularna kawa znacznie przyspiesza przemianę materii i działa odchudzająco. Niestety nie należy przesadzać z jej piciem, gdyż w większych ilościach wypłukuje magnez z organizmu. Bezpieczna dawka dla zdrowego człowieka wynosi 1-3 filiżanek dziennie.
Warto używać przypraw takich jak: chili, pieprz, imbir, kurkuma i papryka. Produkty te działają korzystnie na spalanie tkanki tłuszczowej nawet do kilku godzin po ich spożyciu.
Rozkład posiłków
Na spalanie tkanki tłuszczowej duży wpływ ma czas i rozkład posiłków w ciągu dnia. Najlepiej jeść 4-5 posiłków dziennie. Przerwy między nimi powinny wynosić 3 -4 godziny. Dzięki temu organizm będzie otrzymywał regularnie dawkę energii, co zapewni prawidłowe tempo przemiany materii. Zbyt mała ilość posiłków w ciągu dnia, spowalnia przemianę materii, przez co organizm gromadzi rezerwy energii w postaci tkanki tłuszczowej. Przykładowy rozkład posiłków-5 posiłków ze względu na dobowe zapotrzebowanie energii: śniadanie 30%, II śniadanie 10%, obiad 35% , przekąska 10% (podwieczorek), kolacja 20%. Kolacja powinna być spożywana min. 3 godziny przed pójściem spać, gdyż w ciągu nocy organizm spowalnia przemianę materii.
Umiar w jedzeniu
W celu spalania tkanki tłuszczowej, konieczna jest redukcja spożywanych kalorii, ale nie może to następować w zbyt drastyczny sposób. Jeżeli ilość spożywanych kalorii będzie zbyt niska, organizm zacznie gromadzić rezerwy w postaci tkanki tłuszczowej. Natomiast w przypadku, gdy będziesz spożywać o wiele więcej kalorii niż potrzebujesz, to również przełoży się na wzrost poziomu tkanki tłuszczowej. Oczywiście ważną rolę odgrywa też jakość spożywanych kalorii. Bo inną wartość mają puste kalorie ze słodyczy, a inną kalorie pochodzące z owoców. Jak zatem zachować umiar w jedzeniu? Moja rada brzmi: wstawaj od stołu z lekkim niedosytem.
Jeżeli w ciągu dnia odczujesz głód, to zjedz jakiś owoc, który lubisz-najlepiej jeden z tych, które wymieniłem na początku. Zachowaj też umiar w spożywaniu tłuszczów zwierzęcych. Mięso najlepiej smaż na patelni z minimalną ilością tłuszczu bądź gotuj.
Ćwiczenia na schudnięcie
Wysiłek fizyczny jest niezbędny w celu spalenia tkanki tłuszczowej. Może on być w formie ćwiczeń aerobowych, fitness bądź ogólny ruch. Warto urozmaicać ćwiczenia, co znacznie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Warto korzystać z każdej okazji ruchu ale jeżeli chcesz to robić pod kątem spalania tkanki tłuszczowej, to musisz wykonywać ćwiczenia, które podniosą tempo tętna. Trenerzy uważają, że najlepiej organizm spala tłuszcz przy 75% max. tętna. Ja sądzę, że bardzo dobrze działa bieganie, energiczne spacery bądź szybkie wchodzenie po schodach. Warto z czasem wydłużać czas wykonywania ćwiczenia ale należy to robić stopniowo.
Często dostaję pytania odnośnie ćwiczeń spalających tłuszcz na brzuchu. Otóż ćwiczenia fizyczne nie spalają tłuszczu w określonej partii ciała. Ćwicząc brzuch, nie spalisz tłuszczu tylko w tym miejscu. Na pewno wpłynie to na kształtowanie mięśni brzucha oraz na ich wytrzymałość. Prawda jest taka, że niezależnie od tego, którą partię mięśni ćwiczysz, organizm czerpie energię z tłuszczów z całego ciała. Jeżeli chcesz spalić tłuszcz na brzuchu, na udach bądź na innych częściach ciała, to skup się na jego redukcji na wszystkich partiach ciała. Warto zatem ćwiczyć całe ciało-wszystkie partie mięśni. Aktywność fizyczna może przyspieszyć przemianę materii o 10%.
Odpowiednie oddychanie
Podczas ćwiczeń wydolnościowych pamiętaj o odpowiednim oddychaniu. Powietrze wdychaj nosem, a wydychaj ustami. Wstrzymywanie oddechu podczas takich ćwiczeń powoduje mniejsze spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto prawidłowe oddychanie dotlenia organizm. Dzięki temu będziesz mieć energię i motywację do ćwiczeń.
Zobacz też:
Pozdrawiam-Adrian!
Jeżeli podoba Ci się ten wpis, podziel się nim: