Czym jest BMI?
BMI (Body Mass Index) -to wskaźnik masy ciała. Współczynnik BMI powstaje przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.
BMI = ( kg/m² )
Interpretacja BMI zależna jest od przedziałów wiekowych osób badanych. Poniżej podaję ogólne wartości dla tego wskaźnika:
Wartość 18,5-24,9 wskazuje na prawidłową wagę ciała.
Wartość 25-29,9 może oznaczać lekką nadwagę lecz jeszcze nie otyłość.
Wartość 30-34,9 oznacza otyłość I stopnia.
Wartość 35-39,9 wskazuje na otyłość II stopnia.
Pułapki BMI
Wskaźnik BMI obliczany jest na podstawie całkowitej masy ciała – szkielet+mięśnie+tłuszcz. Wiele osób podejmuje odchudzanie sugerując się tym wynikiem. Niestety, jest to błąd! Mimo, iż w internecie możemy znaleźć mnóstwo kalkulatorów, to nie należy się nimi sugerować. Jak już wspomniałem, całkowita waga zależna jest od kilku czynników. Przykład: mamy dwie osoby tego samego wzrostu, o zbliżonych obwodach ciała lecz różnią się nieco wyglądem. Jedna osoba ma obwisłe fałdy tłuszczu, druga zaś nie. Po obliczeniu wynik Body Mass Index jest zbliżony. Ale czy odzwierciedla on faktyczny stan? Otóż nie. U jednej osoby na całkowitą wagę ciała w znacznej mierze wpłynie waga tkanki tłuszczowej – widoczne fałdy. U osoby, która takich fałd nie ma, na całkowitą wagę w głównej mierze wpłynie masa tkanki kostnej i masa mięśniowa. Podobne zjawisko można zaobserwować u kulturystów, którzy mają rozbudowana masę mięśniową i zredukowaną tkankę tłuszczową do minimum. Wynik BMI na pewno wskazywałby u nich na nadwagę.
Jak sprawdzić stan nadwagi?
Ja nigdy nie używałem wskaźnika masy ciała do opracowywania diet. Sugerowałem się wynikiem wskaźnika zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. To właśnie na podstawie ilości tkanki tłuszczowej można sprawdzić czy dana osoba ma nadwagę. Idealny poziom tłuszczu w organizmie dla przeciętnego mężczyzny powinien wahać się w granicach 11 % – 16%, zaś kobiety 16% – 21%. Poziom ponad 25% tłuszczu u mężczyzny i ponad 30% u kobiety może wskazywać na stan otyłości. W takim przypadku należy częściej kontrolować wskaźnik BF.
Zapraszam do przeczytania:
Jak obliczyć poziom tkanki tłuszczowej?
Ile kalorii potrzebuje organizm?
Pozdrawiam-Adrian!
Jeżeli podoba Ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi: