Zaparcia -objawy
Zaparcia – są jedną z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Kał w zaparciach jest twardy i suchy, oddawany z wysiłkiem. Zaparcia najczęściej występują u kobiet w ciąży, u noworodków oraz u kobiet w podeszłym wieku. Przyczyną zaparć najczęściej jest spożywanie zbyt małej ilości płynów oraz potraw bogatych w błonnik. Zaparcia dzielą się na: nawykowe i kurczowe. Zaparcia nawykowe – są następstwem wstrzymywania stolca, co powoduje rozleniwianie jelit. Przypadłości tej sprzyja stres, siedzący tryb życia oraz brak ruchu. W tej dolegliwości zalecana jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny. Zaparcia kurczowe – występują w skutek zaciskania się jelita wokół mas kałowych. W tej przypadłości należy unikać potraw fermentujących, smażonych oraz ostrych przypraw.
Domowe sposoby na zaparcia
Poniższe mieszanki ziołowe ułatwiają wypróżnianie. Ponadto regulują pracę żołądka i całego układu pokarmowego. W przypadku, gdy zaparcia nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny.
Mieszanka ziołowa: łyżkę stołową kopru włoskiego, łyżkę kwiatu bzu czarnego oraz łyżkę soku z aloesu. Całość zalewamy dwiema szklankami wrzątku. Należy pić przez 2 dni, 2 razy dziennie po pół szklanki. Jeżeli zaparcia nie ustępują po dwóch dniach, kurację należy powtórzyć.
Można również przygotować: 50 g mniszka pospolitego, 20 g rumianku pospolitego, 20 g liścia maliny oraz łyżkę stołową soku z aloesu. Łyżkę stołową mieszanki ziół zalewamy szklanką wrzątku, po czym dodajemy łyżkę soku z aloesu. Parzyć pod przykryciem przez 30 minut. Pić 2 razy dziennie po szklance, przez 2 dni. Potem należy zrobić 2 dni przerwy. Jeżeli objawy nie ustępują to kurację należy powtórzyć.
Dieta na zaparcia
Przed każdym posiłkiem należy wypijać szklankę czystej wody, dodatkowo można zjadać ok. 100 g suszonych śliwek. Do jadłospisu należy wprowadzić jak najwięcej produktów zawierających błonnik: kasza jęczmienna, kasza jaglana, kasza manna, ryż biały i ryż brązowy.
Leczenie zaparć należy przede wszystkim zacząć od zmiany trybu życia – jeżeli jest on mało aktywny. Bardzo ważne jest wypijanie jak największej ilości płynów – najlepiej wody mineralnej lub przegotowanej, zwłaszcza w porze letniej.
Zapraszam do przeczytania:
Dolegliwości układu pokarmowego – biegunka
Dolegliwości układu pokarmowego – nieżyt żołądka
Dolegliwości układu pokarmowego – nadkwaśność, zgaga
Źródło: Nina Grella ,,Leczenie naturalne”
Pozdrawiam serdecznie – Adrian!
Jeżeli podoba Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi: