Dieta rozdzielna została opracowana przez amerykańskiego lekarza Williama Howarda Haya. Lekarz ten twierdził, iż tradycyjne jedzenie znacznie różni się od naturalnych produktów, które stworzyła natura. Ponadto, mieszanie w jednym posiłku białek i węglowodanów znacznie obciąża układ trawienny. Rozwiązaniem tych problemów jest dieta rozdzielna, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych oraz odciąża układ trawienny. Hay podzielił produkty na 3 grupy: białka, węglowodany i produkty neutralne. Oddzielne spożywanie tych produktów powoduje ich lepsze wchłanianie i zapobiega powstawaniu kwasów. Całkowite oddzielenie białek od węglowodanów jest jednak niemożliwe, gdyż większość produktów spożywczych składa się z różnych związków. Ale tak należy je dobierać, aby nie łączyć w jednym posiłku produktów białkowych i węglowodanowych.
Grupy produktów w diecie rozdzielnej
Grupa węglowodanowa:
- wszystkie rodzaje zbóż – wszystkie produkty z mąki pełnoziarnistej, np. chleb, makarony bez jajka
- warzywa: ziemniak, jarmuż
- owoce: banany, daktyle, figi, miękkie i słodkie jabłka (tylko miękkie jabłko wolno łączyć z węglowodanami), suszone owoce niesiarkowane z wyjątkiem rodzynek
- środki słodzące: miód, syrop – gruszkowy, klonowy i jabłkowy- cukier trzcinowy
- inne: budyń w proszku, piwo, proszek do pieczenia, mąka ziemniaczana
Grupa białkowa:
- wszystkie gatunki gotowanego mięsa: drób, wołowina, cielęcina, dziczyzna i jagnięcina
- wszystkie gotowane wędliny – gotowane pomidory
- wszystkie produkty sojowe, jajka i mleko o każdej zawartości tłuszczu
- gotowane skorupiaki i mięczaki, np. małże, raki
- wszystkie miękkie i średnio twarde sery o zawartości 45% tłuszczu
- napoje: herbaty owocowe, wino wytrawne
- wszystkie owoce pestkowe, prócz miękkich i słodkich jabłek
- ocet i sok z cytryny
- wszystkie owoce jagodowe, cytrusowe i egzotyczne z wyjątkiem bananów
Grupa neutralna:
- surowe mięsa, np. tatar
- ryby surowe lub wędzone
- wszystkie gatunki warzyw prócz ziemniaków i jarmużu
- wszystkie przyprawy, zioła i sosy korzenne
- grzyby
- wszystkie warzywa kiełkowe
- zakwaszone produkty mleczne, np. jogurt, serwatka
- miękkie i twarde sery zawierające ponad 45% tłuszczu
- wszystkie gatunki białego sera, np. feta, twarożek – parmezan – wszystkie tłuszcze, np. masło i oleje
- alkohole ale w niewielkich ilościach
- wszystkie orzechy zawierające nasiona z wyjątkiem orzeszków ziemnych i kasztanów
Planowanie posiłków
W celu prawidłowego planowania posiłków powinieneś postępować tak, jak przy planowaniu każdej diety. Przede wszystkim musisz obliczyć Twoje zapotrzebowanie energetyczne, a dopiero potem ustalać wielkość poszczególnych porcji.
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Możesz jeść posiłek białkowy lub posiłek węglowodanowy. Jeżeli nie masz na to ochoty, możesz po prostu zjeść śniadanie złożone wyłącznie z owoców – pamiętaj, że muszą być one tak dobrane, by był to posiłek węglowodanowy albo białkowy.
Obiad musi składać się z potrawy węglowodanowej lub białkowej. Potrawą węglowodanową może być zupa, natomiast potrawą białkową może być mięso odpowiednio przyrządzone. Musisz wybrać jedną z tych potraw, drugą zaś zostawić na kolację. Jeżeli wybierzesz zupę, możesz dołączyć do niej lekką sałatkę. Posiłki dobieraj tak, aby Ci smakowały.
Podwieczorek jest traktowany jako przekąska między obiadem a kolacją. Ten posiłek powinien składać się z potrawy węglowodanowej bądź neutralnej. Nie powinien natomiast składać się z potrawy białkowej. Podwieczorek ma na celu zaspokojenie głodu w celu dotrwania do kolacji. Możesz zjeść pieczywo pełnoziarniste z jogurtem lub twarogiem.
Kolacja jest ostatnim posiłkiem, który wybierasz w zależności od tego,który posiłek zjadłeś w ciągu dnia. Jeżeli był węglowodanowy, to czas teraz zjeść białkowy lub odwrotnie. Jeżeli zjadłeś posiłek węglowodanowy, np. zupę to teraz możesz zjeść posiłek mięsny – białkowy. Pamiętaj, że kolacja nie powinna składać się ze zbyt obfitych porcji.
Zapraszam do przeczytania:
Pozdrawiam serdecznie – Adrian!
Jeżeli podoba Ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi: