Jedzenie śniadania
Nie bez powodu śniadanie nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia. Jest to pierwsza dawka energii dostarczona do organizmu po nocnej przerwie. Śniadanie powinno zaspokajać ok. 30% dobowego zapotrzebowania na energię. W jego skład powinny wchodzić przede wszystkim węglowodany złożone oraz białko. Ich proporcje uzależnione są od rodzaju stosowanej diety. Częstym błędem z jakim się spotykam wśród osób, które próbują schudnąć, jest całkowita rezygnacja z porannego posiłku. W ten sposób obiad staje się śniadaniem – jako pierwszy posiłek po nocnej przerwie – kolacja staje się obiadem, a posiłek, który byłby odpowiednikiem kolacji, nie istnieje. W rezultacie brak śniadania skutkuje brakiem kolacji. Organizm staje się niedożywiony i zaczyna magazynować zapasy w postaci tkanki tłuszczowej – efekt obronny organizmu przed wygłodzeniem.
Śniadania na diecie
Jak już wspomniałem, dobrze przygotowane śniadanie powinno zawierać przede wszystkim węglowodany złożone oraz białko. Stopniowo uwalniane węglowodany dają długotrwałe poczucie sytości. W związku z tym, chęć sięgania po słodkie przekąski pojawia się coraz rzadziej. To właśnie cukry proste zawarte w słodyczach powodują szybkie uczucie głodu. Ponadto są one magazynowane przez organizm z postaci niechcianej tkanki tłuszczowej. Regularne spożywanie śniadania daje szybsze efekty w odchudzaniu, ponieważ organizm nie magazynuje zapasów energii w postaci tłuszczu. W związku z tym, odchudzanie staje się przyjemniejsze, gdyż widoczne efekty dają energię do działania.
Zdrowe śniadania-przepisy
1. Tosty pełnoziarniste z jajkiem sadzonym. Osobno przygotowujemy tosty. Jajka najlepiej usadzić na oliwie lub na margarynie roślinnej.
2. Pieczywo pełnoziarniste z jogurtem. Do jogurtu można dodać owoce w celu polepszenia smaku oraz wartości odżywczych.
3. Płatki owsiane z ciepłym mlekiem. Płatki najlepiej zalewać ciepłym mlekiem, gdyż zimne ochładza żołądek i szybciej poczujesz się głodny.
4. Omlet z warzywami. Przygotuj 2 jajka, mąkę, śmietanę, szczyptę soli i warzywo – możesz użyć ogórka, pomidora lub innego. Rozbij jajka w miseczce, wlej śmietanę, dodaj mąkę i mieszaj do uzyskania gęstej konsystencji. Patelnię posmaruj margaryną roślinną, rozgrzej, wlej przygotowaną masę i wkrój warzywo. Smaż kilka minut i gotowe! Zamiast warzyw możesz użyć płatków owsianych. 5. Placki z otrębów zbożowych.
5 łyżek otrębów owsianych , duże jajko, duża łyżka chudego twarogu. Całość wrzuć na rozgrzaną patelnię i smaż kilka minut.
6. Kanapki z jajami. 2 jajka, warzywa – pomidor, ogórek lub inne- szczypta soli, pieprz i pieczywo pełnoziarniste. Na rozgrzaną patelnię wrzuć jajka, smaż kilka minut do uzyskania odpowiedniej dla Ciebie konsystencji. Po usmażeniu ułóż na kromkach chleba wraz z pokrojonymi warzywami. Dodaj soli i pieprzu.
7. Kanapki z tuńczykiem. Na kromki pieczywa pełnoziarnistego połóż tuńczyka z puszki i plastry pomidora. Posyp drobno posiekaną cebulą i gotowe!
Dobre rady
Jeżeli nie jadasz śniadania to zacznij to robić. Wstań wcześniej, abyś spokojnie mógł przygotować zdrowe śniadanie. Pamiętaj, aby głównymi składnikami były węglowodany złożone i białko. Oczywiście nie powinno zabraknąć też tłuszczu, błonnika, warzyw lub owoców. Podczas odchudzania przerwa nocna między posiłkami powinna wynosić ok. 10 godzin. Kolacja powinna być zjedzona ok. 2-3 godzin przed pójściem spać, aby organizm miał czas na strawienie.
Zobacz też:
Życzę smacznego – Adrian!
Jeżeli podoba Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi: