Cellulit – przyczyny powstawania
Cellulit zwany potocznie ,,pomarańczową skórką”. Najczęściej pojawia się po okresie dojrzewania. Objawia się pofałdowaną skórą na biodrach, udach, pośladkach, ramionach oraz na brzuchu. Zmiany te są spowodowane – głównie u kobiet – zbyt duża ilością estrogenów. Cellulit dzieli się na: wodny i tłuszczowy. Pojawia się także u kobiet po okresie ciąży.
Rozpoznanie rodzaju cellulitu
Jak rozpoznać cellulit wodny? Jeżeli podczas uciskania skóry, nie występuje ból, to można mówić o cellulicie wodnym. Jego przyczyną jest nagromadzenie się zbyt dużej ilości wody w tkankach, spowodowane nieprawidłowym krążeniem płynu tkankowego – limfy. Najczęściej dotyka kobiety prowadzące siedzący tryb życia oraz jedzące nieregularne posiłki. Jeżeli podczas ściskania skóry występuje ból, to mamy do czynienia z cellulitem tłuszczowym. Jego przyczyną jest nieprawidłowy wzrost tkanki tłuszczowej i jej gromadzenia się pod skórą. Najczęściej występuje u kobiet cierpiących na otyłość, spożywających dużo cukru i tłustego jedzenia.
Zwalczanie
Aby skutecznie zwalczyć ,,pomarańczową skórkę„, należy zrobić 3 kroki. Przede wszystkim organizm musi zostać oczyszczony z toksyn. W tym celu przez 3 kolejne dni należy pić wodę mineralną z sokiem cytrynowym (niegazowana woda), zieloną herbatę oraz jeść jabłka, buraki i selera. Drugim krokiem jest przyspieszenie krążenia. Wystarczy 30 minut dziennie energicznego ruchu, np:jazda rowerem, energiczny spacer, itp. Pomoże też wcieranie w skórę preparatów ujędrniających skórę z witaminami A i E. Trzeci krok to zmiana sposobu odżywiania, przede wszystkim należy włączyć do diety jak najwięcej kwasów OMEGA-3. Właściwa dieta jest zależna od rodzaju cellulitu.
Dieta
Kobiety cierpiące na cellulit wodny powinny jeść jak najwięcej takich produktów jak: pomidory, ogórki, seler – wspomagają wydzielanie wody z organizmu; truskawki i arbuz – działają moczopędnie, usuwają nadmiar wody z organizmu; bazylię – w przeciwieństwie do soli, nie zatrzymuje wody w organizmie – należy używać jako zamiennik; zielona herbata z pokrzywy i mleko – pokrzywa usuwa nadmiar wody z organizmu, mleko to źródło białka, podstawowego budulca tkanek.
W przypadku cellulitu tłuszczowego, należy spożywać jak najwięcej: ananasów i grejpfrutów – działają jak spalacze tłuszczu; cebula i czosnek – wspomaga wydzielanie soków trawiennych, pomaga spalić tłuszcz; zielona herbata – pomaga usprawnić funkcjonowanie układu pokarmowego oraz spala tłuszcz.
Kobiety cierpiące na ,,pomarańczową skórkę” powinny unikać potraw tłustych, soli, białego pieczywa oraz alkoholu i kawy. Należy pamiętać, że zwalczanie cellulitu należy zacząć od właściwego rozpoznania jego rodzaju. Dopiero potem można podjąć dalsze kroki.
Zapraszam do przeczytania:
Pielęgnacja skóry twarzy – maseczki na twarz
Pozdrawiam serdecznie – Adrian!
Jeżeli podoba Ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi: